FK Dukla Banská Bystrica - MŠK Žilina, 2:2, nedeľa 16.9.2012, 2 480 divákov

Mobilizácia na tento „zápas roka“ začína viac ako mesiac vopred natočením propagačného pozvánkového videa. Nasleduje výroba špeciálnej edície 50 ks tričiek pre tento zápas. V zápasovom týždni ešte tlačíme a rozmiestňujeme po meste 80 ks plagátov a 2 dni pred zápasom vyrábame 10 metrový transparent pozývajúci na zápas, ktorý je umiestený na jednom z banskobystrických nadjazdov nad frekventovanou križovatkou. Rovnako sa aj na internete objavuje niekoľko pozvánok. V deň zápasu je rušno už od rána. Okrem mimoštadiónových aktivít sa realizuje aj choreografia na zápas. 3 ľudia za približne 3 hodiny vytvárajú fóliovo-papierový obrazec bojovníka s rozmermi 10x9 m. Ten je cca 3 hodiny pred zápasom upevnený na plot v sektore, to už ale na parkovisko pred štadión prichádzajú 2 busy hostí. Niekoľkým z nich sa aj napriek vysokým počtom mužov zákona podarí vymaniť z busov i spod policajnej kontroly. Od 17:00 sa schádzame v krčme E na sídlisku F, ktorú sme sa napokon rozhodli zameniť za krčmu H. Krátko po 18:00 sa vydáva niekoľko desiatok osôb na pochod mestom k štadiónu. Pri štadióne už všetko kontroluje polícia. Návštevnosť na zápase je len o niečo vyššia ako obyčajne, aj to však stačí na to, že vchod na sektor na státie kolabuje, a ľudia čakajú aj 15 minút pred štadiónom, kým prejdú kontrolou. Kotol sa tak napĺňa pomaly, ale počty sú vysoko nadpriemerné. V prvom polčase realizujeme balónové choreo – nafúkaných je 200 ks červených a bielych balónov, ktoré sú napokon nemilosrdne rozdupané :) Support sa stupňuje s blížiacou sa prestávkou. V druhom polčase sa pokračuje vo vysokom tempe a veľmi dobrej úrovni fandenia. Rozdávame 100 ks lesklých červených a bielych fólií a zdvíhame ich nad hlavu za spevu jedného z našich obľúbených chorálov. Vrcholom ultras aktivít tohto večera je roztiahnutie sektorového chorea, pod ktorým „nespratníci“ zapaľujú zakázané pyro... :) Support je výborný a neprestáva ani po skončení zápasu. Nasleduje ďakovačka s hráčmi pri plote a spevy oslavných piesní. Veľmi dobre sa prezentovali aj hostia (ak nepočítame vulgárne pokriky). Povzbudzujú celý zápas a fandenie dopĺňajú aj o choreografiu – sektorovku s rokom 1908 podsvietenú pyrom. Po zápase má už všetko pod kontrolou polícia. Konečne skvelý zápas s vynikajúcou atmosférou na tribúnach a všetkým, čo k poriadnemu derby patrí, aký Štiavničky už dlho nezažili. Vďaka všetkým, ktorí sa postarali výbornú kulisu aj o to, aby toto stretnutie malo návštevnosť, akú si zaslúži.